Szambo lub przydomowa oczyszczalnia ścieków wymagają odpowiednich zabiegów, by działały bezproblemowo. Zabiegi te nie są wymagające, a polegają jedynie na dostarczaniu zbiornikom odpowiedniej ilości dobrych biopreparatów, które umożliwią szybką biodegradację zanieczyszczeń. Stosowanie takich biopreparatów jest proste, a jednocześnie przynosi wiele korzyści i ma wiele zalet. Jakich bakterii używa się w szambach i jak je aplikować do zbiornika?

Czym są bakterie do szamb?

Szambo to bardzo specyficzny zbiornik na nieczystości, o który należy odpowiednio dbać. Szambo to zbiornik bez odpływu, w którym gromadzą się nieczystości z kanalizacji. Może być to zbiornik wykonany z tworzywa sztucznego, z betonu lub z żelbetonu, a umieszcza go się pod ziemią. Szambo musi być raz na jakiś czas opróżniane. By robić to niezbyt często, trzeba o tenże zbiornik odpowiednio dbać. W tym celu wykorzystuje się odpowiednie biopreparaty zawierające w sobie bakterie, enzymy oraz drożdże. To właśnie kompozycje tych trzech składników są niezbędne, by przeprowadzić skutecznie proces rozkładu nieczystości w przydomowym szambie.

Bakterie do szamb to ogólne i pojemne określenie, które oznacza pieczołowicie dobrane szczepy mikroorganizmów bakteryjnych, które skutecznie rozkładają organiczne nieczystości trafiające do szamb. Efektem ich działania są upłynnione ścieki, które tym samym mają dużo mniejszą objętość i są zneutralizowane pod kątem zapachowym. Tym samym istnieje rzadsze zapotrzebowanie na wywóz tychże nieczystości, co przekłada się na kwestie ekonomiczne. Zneutralizowane ścieki to także mniejsze ryzyko dla środowiska, o ile przedostałyby się one do gruntu. Co ważne, preparaty bakteryjne do szamb są w pełni biodegradowalne i bezpieczne dla organizmów żywych, w tym dla ludzi i zwierząt.

Bakterie do szamba można zakupić w wielu różnych formach – kapsułek, proszku, granulek, żeli czy płynów. Sama ich forma nie ma większego znaczenia, zaś aplikacja każdej z nich jest niemal identyczna. Bakterie aplikuje się bezpośrednio do toalety i zaleca się, by robić to regularnie.

Dowiedz się również: https://sklepekozet.pl/jak-dzialaja-bakterie-do-szamba

Zalety stosowania biopreparatów

Stosując regularnie biopreparaty do szamb w niedługim czasie zauważysz, jak wiele zalet ma takie działanie. Przede wszystkim ich stosowanie ogranicza do zera powstawanie nieprzyjemnych fetorów jakie niemal nierozłącznie kojarzą się z szambami. Bakterie do szamba pozwalają także zadbać o wszelkie instalacje kanalizacyjne w budynku i w jego otoczeniu. Upłynnione nieczystości to ograniczone ryzyko powstawania zatorów, które czasem trudno jest usunąć. Zator może powodować cofanie się ścieków, a to bywa bardzo problematyczne. Stosując biopreparaty do szamba znacząco wydłuża się czas jego eksploatacji. Bakterie przyczyniają się do powstania pożytecznej flory bakteryjnej, niezbędnej w nowych jak i w działających już zbiornikach.

Podsumowując, chcąc uniknąć zatorów i cieszyć się nienagannym “działaniem” szamba, używanie biopreparatów bakteryjnych jest koniecznością. To najlepszy i najprostszy sposób na usunięcie wszelkich zalegających osadów. Dodatkowo jest to sposób bezpieczny w porównaniu z preparatami typowo chemicznymi, które mogą działać negatywnie na środowisko.